Laddar Evenemang

« All Events

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Fredagsklubben Coronaspecial – Livesändning

april 17 @ 09:30 - 10:30

I dessa tider där det händer saker mest hela tiden, massor av info att ta in både som företagare och privatperson. Nu har vi med kort varsel satt ihop Fredagsklubben som digital version den 17 april mellan 09:30 – 10:30.

Vår avsikt från Näringsliv Ulricehamn och Företagarna Ulricehamn med denna Fredagsklubben är att skapa ökad klarhet gällande företagsdelen kring stödpaket, vad kommunen gör för att stötta företagen i den svåra situationen vi har. Mötet kommer vara en livesändning via plattformen Teams där alla deltar för att såväl kunna lyssna och ställa frågor via chattfunktionen samt verbalt.

 

Vi har lyckats få loss en av Företagarnas jurister, Christoffer Lewinowitz, som kan ge sin syn på läget som sådant och svara på de frågor som finns från oss i företagen. Deras jurister arbetar oavbrutet med att ge konsultation via telefon, en av de verkligen uppskattade förmåner som finns i Företagarnamedlemskapet. Företagarnas regionchef Mikael Erlandson är med som moderator och ger även info vad Företagarna arbetat med i lättnader för företag.

Näringsliv Ulricehamns VD Camilla Palm och Företagarna Ulricehamns ordförande Sture Hellstrand kommer ge en kort repetition av de paket som kommunen satt i verket.

Givetvis ska det vara stort fokus på dina frågor! En fördel är om du mailar in dessa till hellstrand.sture@gmail.com så har vi större möjligheter till såväl dialog som information.

Anmäl dig senast den 16 april.
En inbjudan till teamsmötet kommer efter anmälningstidens slut!

Anmäl dig här!

Välkomna hälsar Näringsliv Ulricehamn och Företagarna Ulricehamn